"ChestBook Teaching: Kjer otroci samozavestno osvajajo angleščino skozi pravljične zgodbe in se suvereno naučijo govoriti angleško."
ChestBook Teaching je pri učenju slovenščine imenovan Učenje iz skrinjice pripovedk
ChestBook Teaching je učenje angleščine (pravzaprav katerega koli jezika), s ciljem učenja komunikacije, pri čemer uporabljamo kakovostne slikanice v ciljnem jeziku. V primeru učenja angleščine, so to angleške slikanice.
ChestBook pristop ustvari kvalitetno učno okolje, kjer otroci postanejo aktivni, samozavestni učenci. Jezika se učijo skozi podoživlanje situacij iz zgodb, v katere so čustveno vpleteni. To omogoča globlje, uporabno in bolj trajno učenje jezika.
ChestBook Teaching temelji na več ključnih načelih:
Otroci svet vidijo kompleksno — vse stvari, dogajanje, odnosi ... so med seboj prepleteni. Razumejo le sporočilo, ne pa posameznih elementov v sporočilu. Otroci zato za uspešno učenje potrebujejo kompleksno učno okolje. Kompleksno učno okolje je kvalitetno učno okolje.
Otroci se lahko učijo šele takrat, ko jim je neka stvar znana in se v situaciji počutijo varne. Če teh pogojev ni, učenje ne poteka.
Znano okolje pomeni, da je otrokom vsebina v večji meri znana, znajo iz nje izluščiti smisel, malenkosti v njej pa so neznanka. Iz teh neznank se otroci potem v kompleksnem in 'znanem' okolju lahko uspešno učijo.
Kadar otrok vzpostavi pozitiven čustveni odnos s svetom/ osebo/ dogajanjem, takrat se v otroku vzbudi notranja želja, da spozna več. Tako se v otroku vzpostavi notranja motivacija. Otrokovo uspešno učenje je zato tesno povezano s čutnim zaznavanjem/ dojemanjem sveta. Bolj kot je otrok čustveno angažiran, bolj kvalitetno in uspešno je njegovo učenje.
Pravljice za otroke so zgodbe, v katerih nastopajo karakterji, ki so otroku blizu. Z njimi se otrok enostavno poistoveti, gradi z njimi odnos in jih vzame za svoje. Zgodbe navadno potekajo v otroku znanem okolju in so prepletene z zapleti, ki so otroku znani iz lastnih izkušenj.
Z zgodbami zato otroka enostavno povabimo v kompleksno, znano in varno okolje, v katerem otrok lahko svet zaznava in dojema čustveno.
Pravljice so zato prava izbira za vzpostavitev kvalitetnega učnega okolja, ki omogoča vzpostaviti znano, stimulativno, varno in sproščeno učno okolje.
Opismenjevanje otrok se začne že v vrtcu, pri starosti 4-5 let, ko otroci začnejo brati slike.
Kvalitetne slikanice so literatura, ki svojo vsebino podajo tudi z ilustracijami. Ilustracije so pravzaprav kompleksne slike, tako kot je zgodba kompleksno učno okolje, ki jih otrok ne vidi izolirano, temveč vidi njihovo sporočilo.
Skozi ilustracije otroci torej 'berejo sporočilo' že pri štirih letih (nekateri tudi prej).
Z zagotavljanjem kvalitetnega učnega okolja, otrokom predstavimo kompleksno okolje, v katerem je veliko akcije s karakterji, ki so otrokom blizu. Dogajanje jih pritegne, zato so čustveno angažirani. Čeprav mentorji uporabljamo nov jezik — pri nas angleščino — otroci razumejo, saj imajo za podporo ilustracije in mentorjevo demonstracijo.
Ko otroci vzpostavijo suveren in čustven odnos z vsebino ter karakterji iz pravljic, se začne učenje komunikacije v tujem jeziku.
Vrtec - Učenje angleščine: Navajanje na angleščino
1. razred - Socializacija
2. razred - Začetek opismenjevanja
3. razred - Branje in spogledovanje s slovnico
4. razred - Struktura besedila in opisni sedanjik
5. razred - Orientacija v času
6. razred - Bralno, pisno, govorno in slušno (spo)razumevanje
Ti cilji sledijo ChestBook načinu učenja angleščine, ki poudarja interaktivne in zabavne metode učenja, vključno s pravljicami, igrami in uporabo unikatnih didaktičnih pripomočkov ter aktivnosti, ki smo jih razvili v CoolSchool.
Otroku predstavimo kompleksno in kvalitetno učno okolje. Otroci se spoznajo z dogajanjem, vsebino, akcijo, karakterji ...
Otrok se pobližje spozna z vsebinami, besediščem, jezikovnimi strukturami, frazami, besednimi zvezami in slovnico, ki jih pravljica ponuja, ter spozna povezave med posameznimi elementi (tako imenovano mreženje informacij).
Tu nastopi učenje besedišča, jezikovnih struktur, slovnice, besednih zvez ... skratka jezika, vendar vedno v povezavi z vsebino pravljice in v njenem vsebinskem kontekstu.
Otroci naučeno besedišče, jezikovne strukture, slovnico, besedne zveze samostojno uporabijo v socialni igri, ki je pravzaprav dramatizacija pravljice. Pri dramatizaciji pravljice gre za improvizacijo; elementarne igre povežemo skupaj, da dobimo vsebino pravljice.
Projektno zasnovan pouk omogoča vseživljenjsko profesionalno rast učitelja, saj projekti omogočajo učitelju vpeljati različne metode dela in s tem fleksibilne priprave na pouk, kar je pogoj za ohranjanje aktivnosti pri učitelju in omogočajo neomejene možnosti vpeljevanja novosti v pouk. Kajti, le aktiven učitelj lahko vzgaja aktivne učence.
Obišči naše PBA delavnice in odkrij kako lahko poučuješ projektno. PBA je način dela, ki je najbližji otrokovem razumevanju sveta: NARAVNO, VKLJUČEVALNO in SMISELNO.